Wygodne i higieniczne miejsce snu zapewnia zdrowy oraz przyjemny wypoczynek. Z upływem czasu na materacu i wewnątrz niego gromadzą się jednak różnorodne zanieczyszczenia, które stanowią pożywkę dla rozwoju bakterii czy grzybów. Aby materac do spania zachował swoje walory użytkowe przez długi czas, niezbędne jest jego regularne czyszczenie. Wbrew pozorom do odświeżania materaca nie trzeba jednak wykorzystywać silnych środków chemicznych. Przedstawiamy 5 sposobów na ekologiczne i skuteczne czyszczenie materaca.
Wietrzenie i obracanie materaca
Wietrzenie materaca to jedna z najprostszych metod na jego ekologiczne odświeżenie – pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. W ten sposób można szybko odświeżyć materac piankowy czy sprężynowy. Wystawienie materaca na działanie niskich temperatur na 3-5 godzin może dodatkowo pomóc wyeliminować z niego roztocza i bakterie.
Co kilka miesięcy warto również obracać materac do spania dwustronny, by uniknąć powstawania na nim trwałych odkształceń. Oprócz całego materaca warto też wietrzyć nakładkę na materac i pokrowiec.
Odświeżanie materaca za pomocą odkurzacza z filtrem
Kolejną szybką i ekologiczną metodą czyszczenia materaca jest jego odkurzanie. Do odkurzania materaca najlepiej używać odkurzaczy z filtrem HEPA. Nie tylko skutecznie oczyszczą one materac do spania z kurzu i zanieczyszczeń powierzchniowych, ale również wychwycą znajdujące się na nim alergeny, roztocza, zarodniki grzybów i pyłki. Aby uniknąć objawów alergii w sypialni, warto dodatkowo zakupić specjalny materac antyalergiczny 160×200.
Czyszczenie materaca przy użyciu myjki parowej
Materac do sypialni możesz wyczyścić przy użyciu myjki parowej lub odkurzacza parowego. Urządzenia tego typu posiadają specjalny zbiornik na wodę. Po podgrzaniu woda zamienia się w parę, którą można pod ciśnieniem rozpylić na powierzchnię materaca. Odkurzacz parowy, w odróżnieniu od myjki, dodatkowo zasysa zanieczyszczenia, co zwiększa efektywność czyszczenia.
Przy użyciu myjki parowej lub odkurzacza parowego można usunąć z materaca widoczne plamy bez użycia szkodliwych detergentów. Po czyszczeniu wystarczy pozostawić materac do wyschnięcia na kilka godzin. Myjka parowa pozwala skutecznie wyczyścić np. materac sprężynowy 140×200 lub zdezynfekować materac do łóżka dziecięcego.
Usuwanie plam z materaca domowymi sposobami
Nie chcesz stosować w swoim domu sztucznych środków chemicznych? Zależy Ci na ekologicznym czyszczeniu materaca? Do odświeżenia swojego miejsca snu możesz wykorzystać środki domowe.
Jednym z najskuteczniejszych środków do czyszczenia materaców na sucho jest soda oczyszczona. Możesz jej użyć, by wyczyścić materac piankowy 180×200. Soda świetnie pochłania zapachy i usuwa nawet trudne zabrudzenia. By oczyścić materac przy użyciu sody, trzeba nanieść ją na zanieczyszczone miejsce, pozostawić na 15 minut i odkurzyć. Można również użyć specjalnej pasty z sody, czyli sody wymieszanej wodą.
Kolejnym naturalnym środkiem do czyszczenia materaców jest woda z cytryną (2:1). Taką mieszankę wystarczy nanieść na plamę i zetrzeć po kilku minutach. W usuwaniu trudnych i starych plam (np. z krwi) pomoże również woda utleniona. Można stosować ją w połączeniu z sodą. Taki środek wciera się w zabrudzone miejsca i pozostawia do wyschnięcia.
Jeśli chcesz szybko odświeżyć materace gold, możesz sięgnąć także po naturalne olejki eteryczne. Nie tylko wydzielają one przyjemny zapach, wnosząc do sypialni świeżość, ale również działają antyseptycznie. Świetnie sprawdzi się m.in. olejek lawendowy, eukaliptusowy czy z drzewa sandałowego. By stworzyć naturalny środek odświeżający do materaca, należy rozcieńczyć kilka kropli olejku w wodzie. Możesz zakupić też specjalny materac alo vera, który został dodatkowo nasączony ekstraktem z aloesu.
Pranie pokrowca i ochrona materaca przed zanieczyszczeniami
W utrzymaniu właściwej higieny w sypialni pomogą również dodatkowe akcesoria. Aby odświeżyć stary materac, warto zakupić materac nawierzchniowy 140×200. Specjalna miękka nakładka na materac (topper) wspomoże cyrkulację powietrza i ograniczy gromadzenie się alergenów na powierzchni materaca. Z kolei zdejmowany pokrowiec można w razie potrzeby łatwo wyprać ręcznie przy użyciu środków naturalnych (np. octu), szarego mydła lub preparatów ekologicznych.
Ekologiczne czyszczenie materaca – najważniejsze informacje
Regularne czyszczenie materaca wpływa korzystnie na warunki snu i pomaga pozbyć się z sypialni szkodliwych alergenów oraz bakterii. W zależności od intensywności i rodzaju zanieczyszczeń materace mogą być czyszczone w ekologiczny sposób na sucho lub na mokro. Do usuwania trudnych plam można wykorzystać również środki naturalne na bazie sody oczyszczonej, cytryny czy olejków eterycznych. Aby zachowanie czystości w sypialni było łatwiejsze, warto zakupić nowoczesne materace lub akcesoria do materaców o właściwościach antyalergicznych i antygrzybicznych.
—
Artykuł sponsorowany
Trzeba czyścić jednak materac