Schody drewniane coraz częściej spełniają funkcję wystroju wnętrza w naszych domach. Ważne jest aby schody drewniane były wykonane z wysoką dokładnością a przede wszystkich z dobrej jakości materiałów. Podstawowymi gatunkami drewna do wykonywania schodów są dąb i jesion oraz drewno pochodzenia egzotycznego na przykład orzech amerykański. Schody muszą być odpowiednio zaprojektowane i zamontowane aby spełniały wszystkie normy bezpieczeństwa. Do schodów drewnianych polecamy balustrady wykonane ze szkła hartowanego, stali lub drewna. Drewno to materiał, który nadaje wnętrzom naszych domów przytulnego klimatu.
Schody drewniane na beton – dywanowe czy klasyczne?
Schody drewniane na beton klasyfikujemy pod względem wizualnym, wyróżniamy schody klasyczne z wysuniętym o 25 mm kapinosem i schody dywanowe bez wysuniętych przed podstopnicę nosków. Pokrótce opiszemy obydwa rodzaje schodów.
Schody klasyczne to idealnie rozwiązanie sprawdzające się w domach jednorodzinnych. Zaletą schodów drewnianych, jest możliwość dowolnej konfiguracji elementów takich jak podstopnice, listwy przyścienne oraz oświetlenie LED. Schody drewniane na beton występują w wersji prostej, zabiegowej (z trójkątnymi stopniami) oraz ze spocznikiem (platformą dzieląca dwa lub więcej biegów). Schody drewniane na beton w wersji klasycznej są wygodniejsze od schodów dywanowych ze względu na wcześniej opisany kapinos. Ma on za zadanie zwiększyć wymiar „pod nogę” podczas codziennego korzystania ze schodów.
Schody dywanowe to idealnie rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych. Są to schody charakteryzujące się minimalistycznym stylem wykonania, prostotą i elegancją. Elementy składające się na schody dywanowe – stopnie i podstopnice są jednakowej grubości (zazwyczaj 38-40 mm). Optycznie schody dywanowe przypominają dywan rozwinięty pomiędzy kondygnacjami.
Schody dywanowe na konstrukcji samonośnej – jak są wykonywane i montowane?
Schody dywanowe na konstrukcji samonośnej to rozwiązanie dla inwestorów decydujących się na wykonanie i montaż lekkiej i nowoczesnej bryły zamiast wykonywania tradycyjnej konstrukcji żelbetowej. Schody dywanowe montowane są na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest wykonanie wolnostojącej konstrukcji dywanowej, którą kotwi się do posadzki i belki stopowej – schody ulokowane są zazwyczaj na środku salonu i nie posiadają dodatkowych podpór. Drugą opcją jest przykręcenie schodów dywanowych do ściany nośnej. Każdy z elementów mocowany jest do ściany na specjalnych uchwytach.
Schody półkowe jako alternatywa dla schodów dywanowych
Schody półkowe to lekka i zapierająca dech w piersiach konstrukcja składająca się ze stalowej konstrukcji mocowanej do ściany (ramiona) i drewnianych paczek, które w końcowej fazie nasuwa się na wystające stalowe ramiona. Do schodów półkowych montuje się balustrady ze stali lub szkła. Schody półkowe wbrew pozorom są bardzo sztywną i bezpieczną konstrukcją.
—
Artykuł sponsorowany