Budowa

Te rzeczy niszczą kostkę brukową. Sprawdź czy nie popełniasz popularnych błędów!

Jednym z najczęściej zadawanych pytań wśród klientów producentów kostki brukowej jest to, czy wykładając podjazd pod dom tym materiałem, można spodziewać się problemów zimą? Czyli, krótko mówiąc: czy kostka brukowa pęka w czasie mrozów? Odpowiedź na to pytanie najczęściej jest negatywna. Podjazd wyłożony kostką brukową nie powinien ukazywać szczelin po pierwszych roztopach. Jednak w rzeczywistości istnieją sytuacje, w których całkowicie nieprawidłowa impregnacja kostki brukowej i brak dbałości o podłoże, połączone z nieodpowiednim użytkowaniem go, może doprowadzić do powstawania pęknięć. Niezależnie od tego, jak dobrej jakości kostkę brukową wybraliśmy. 

Kostka brukowa, mimo że wydaje się jednym z najtrwalszych materiałów na podjazdy (szczególnie ta pochodząca od najlepszych polskich producentów, typu Jadar), nie jest tak naprawdę niezniszczalna. Poddawana działaniu zmiennych warunków atmosferycznych (zawilgocenie-gwałtowne wysychanie, zamrożenie-rozmrożenie) oraz regularnie poddawana dużemu naciskowi przejeżdżających po niej pojazdów, może stopniowo niszczeć i tracić na urodzie. Aby jak najdłużej opóźniać ten proces, konieczne jest regularne czyszczenie kostki (zamiatanie, zlewanie wodą lub czyszczenie myjką pod ciśnieniem). Trzeba też kostkę odchwaszczać (chemicznie, za pomocą specjalnie do tego dedykowanych środków, które przy odchwaszczaniu nie uszkodzą jednocześnie struktury samej kostki), a także usuwać mech i plamy. Szczególnie istotne, aby usuwać plamy tłuste, które mogą powstawać, gdy postawimy na podjeździe auto z wyciekającym olejem. 

Jak impregnować kostkę brukową, aby była odporna na działanie niskich temperatur?

Istotne jest również zadbanie o impregnację kostki brukowej w czasie zimy, gdy nadchodzą mrozy. Warto posypywać ją w czasie najniższych temperatur piaskiem. To pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo osób użytkujących podjazd, ale także zabezpieczy samą nawierzchnię przed zbytnim przemarzaniem. Piasek tworzy warstwę, która zapobiega skraplaniu się wody i tworzeniu się lodu na nawierzchni. Należy równomiernie posypać piasek na całą powierzchnię kostki brukowej.

Czy można bezpiecznie stosować solankę na kostkę brukową?

Aby zabezpieczyć kostkę przed przemarzaniem, niektórzy używają solanki. Solanka to mieszanina soli i wody, która może być użyta do roztopienia lodu i śniegu na kostce brukowej. Solanka działa szybko, ale może też powodować korozję i uszkodzenia na powierzchni kostki brukowej. Warto ograniczać stosowanie solanki tylko do niezbędnego minimum. 

Często też stosuje się chlorek wapnia lub chlorek potasu. Te substancje chemiczne rozpuszczają lód i śnieg na kostce brukowej. Chlorek wapnia jest skuteczniejszy, ale bardziej korozyjny, niż chlorek potasu. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności przy stosowaniu tych substancji, ponieważ mogą one powodować korozję i uszkodzenia na kostce brukowej oraz prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych. 

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. bart says:

    Dzięki za fajne rady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *