Remont

Czym pomalować tapetę, żeby uzyskać efekt idealnego krycia?

Nawet najlepsza tapeta z czasem niszczeje, więc zlecenia na remont wytapetowanych wnętrz zdarzają się dość często. Jeśli klient nie chce usunąć tapety, będziesz musiał ją równo i bardzo dokładnie pomalować. Sprawdź, jak uzyskać doskonały efekt!

Dlaczego malowanie tapet jest takie popularne?

Tapety wciąż są bardzo modne i z powodzeniem zdobią ściany w wielu domach. Jednak wraz z upływem czasu materiał traci swój pierwotny kolor, szarzeje i niszczeje. Nic więc dziwnego, że klienci chcą szybko odnowić wnętrze.

Dlaczego klienci najczęściej wybierają malowanie?

  • Nałożenie nowej tapety na starą jest dosyć ryzykowne, szczególnie jeśli stara tapeta nie jest idealnie gładka.
  • Kolejną możliwą opcją jest zdarcie starej tapety, usunięcie śladów kleju i wyrównanie powierzchni ściany. Ta metoda jest bardzo czasochłonna, kosztowna, a na dodatek wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi.

Z tych powodów klienci często decydują się na usługę malowania starej tapety. Atutem tej opcji jest krótki czas realizacji i stosunkowo niska cena.

Czy każdą tapetę można pomalować?

Zanim obiecasz klientowi, że zajmiesz się jego ścianą lub ścianami, powinieneś najpierw dokładnie je obejrzeć. Może się bowiem okazać, że stara tapeta nie nadaje się do malowania.

Tym, co przede wszystkim powinno zwrócić Twoją uwagę, jest stan i rodzaj tapety. Drobne ubytki w tapecie możesz zamaskować, jednak duże zniszczenia będą trudne do ukrycia i wówczas malowanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jakie tapety można pomalować? Do tego grona zalicza się przede wszystkim:

  • tapety winylowe,
  • tapety z włókna szklanego,
  • tapety papierowe.

Jeśli tapety mają być starannie i równomiernie pokryte farbą, musisz wybrać produkt o odpowiednich właściwościach. Dzięki dobrej farbie szybko i bezproblemowo przeprowadzisz remont, a klienci będą bardzo zadowoleni.

Jaka farba do malowania tapet będzie najlepsza?

Malowanie tapet nie jest trudne, ale wymaga starannego doboru farb. Specjaliści zalecają, aby do takiej powierzchni zastosować farbę dyspersyjną, czyli wodorozcieńczalną emulsję. Na rynku znajdziesz również specjalne produkty dedykowane do malowania tapet.

Świetnym wyborem do malowania tapet jest farba lateksowa Dulux Professional Latex 4 Premium White. Warto ją wybrać, jeśli chcesz pomalować tapety na biały kolor. Ten wyjątkowy produkt charakteryzuje się wysoką siłą krycia również na ciemnych kolorach. Ponadto Dulux Professional Latex 4 Premium White jest odporna na promieniowanie UV i szorowanie.

Jak prawidłowo pomalować tapetę?

Do malowania tapet musisz się odpowiednio przygotować. Podstawą będzie staranne wyczyszczenie powierzchni ścian za pomocą wilgotnej ściereczki. Jednak pamiętaj, że niektóre tapety mogą się odkształcać pod wpływem wilgoci. Dotyczy to w szczególności tapet papierowych. Dlatego ich powierzchnię powinieneś czyścić na sucho.

Po oczyszczeniu tapety możesz przystąpić do jej malowania. Jeśli Twój wybór to farba lateksowa, użyj metody natryskowej. W ten sposób najszybciej pokryjesz całą powierzchnię. Bardzo dobre efekty daje także użycie wałka lub pędzla o większej grubości włosia. Dzięki tym narzędziom wygodnie dotrzesz do każdego zakamarka i równomiernie pokryjesz całą tapetę.

Liczba warstw powinna być zgodna z zaleceniami producenta. W przypadku farby lateksowej Dulux Professional Latex 4 Premium White już dwie warstwy wystarczą, aby uzyskać pożądany stopień krycia.

Kiedy konieczne jest użycie podkładu? Z tego rozwiązania warto skorzystać, gdy klient chce radykalnie zmienić kolor ścian, na przykład z ciemnego odcienia na bardzo jasny.

Profesjonalne malowanie tapet – podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie do malowania to podstawa dobrze wykonanego zlecenia. Pamiętaj, że nie każdą tapetę powinno się malować i nie bój się informować klienta o swoich spostrzeżeniach. Jeśli tapeta jest w złym stanie, przedstaw zleceniodawcy atrakcyjną alternatywę na wykończenie ścian, a na pewno wspólnie dojdziecie do porozumienia.

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. tapety to już bym chyba nie malował

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *