Niska temperatura to jeden z najskuteczniejszych sposobów przechowywania żywności. Zanim w naszych domach zagościły lodówki (pierwsze urządzenia pojawiły się w 1913 roku), żywność przechowywano m.in. w zbiornikach wodnych, lodowych domach, zimnych piwnicach. Współczesne lodówki, by zapewnić świeżość i bezpieczeństwo przechowywanych produktów wyposażone są w przeróżne systemy np. osobne komory i technologie np. AAT sprawia, że dzięki uwalnianym ujemnym jonom tlenu, powietrze w lodówce pozbawione jest bakterii, wirusów i zapachów, a Multi Air Flow zapewnia równomierne rozprowadzanie powietrza w całej przestrzeni. Wszystkie sprawdzają się idealnie pod warunkiem, że lodówka jest szczelna.
Uszczelka w lodówce
Cienki i niepozorny gumowy lub silikonowy pasek może sprawić, że drzwi lodówki lub zamrażarki się nie domkną i obieg powietrza zostaje w urządzeniu zaburzony. Wystarczy, że będzie wykrzywiony, pęknięty, poluzowany lub zużyty (na starzenie się materiału duży wpływ ma czyszczenie i konserwacja. Uszczelki powinny być regularnie pozbawiane wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń). Szybsze psucie się żywność to nie jedyne konsekwencje nieszczelności – do innych, być może poważniejszych i bardziej obciążających kieszeń posiadacz należy obniżona energooszczędność urządzenia (wyższe rachunki za prąd) i poważniejsze awarie. Jeżeli uszczelka przestaje spełniać swoje zadanie, najlepiej zwrócć się do odpowiedniego producenta uszczelek oferującego zammieniki lub nabyć orginalną i wymienić.
Wymiana uszczelek
W nowoczesnych urządzeniach uszczelki w większości modeli są klejone (dawniej je nitowano lub przykręcano), zatem wymiana nie stanowi większego problemu i można to zrobić samodzielnie. Po nabyciu odpowiedniego rodzaju uszczelki (w sklepie należy podać model sprzętu i numer seryjny), należy wymontować starą. Kolejnym etapem jest przygotowanie zakupionej uszczelki tj. przycięcie do odpowiednich rozmiarów i jej przytwierdzenie za pomocą kleju i złączek do drzwi. Większość producentów sprzętu AGD zaleca jednak skorzystanie z pomocy fachowców, a gdy lodówka podlega jeszcze gwarancji wszelkie samodzielne prace i przeróbki są zakazane.
Na przestrzeni lat lodówki przeszły ogromne zmiany. Technolodzy wciąż poszukują nowych rozwiązań i w związku z tym w najbliższym czasie możemy spodziewać się jeszcze bardziej funkcjonalnych, wydajnych i sprawnych urządzeń. I być może przyjdzie taki dzień, że znajdą inny sposób na zamknięcie drzwi chłodziarek i zamrażarek. Póki co, warto czasem zadbać o dotychczasowe rozwiązanie i po prostu przetrzeć uszczelkę bawełnianą szmatką.