Dom przy Bukowej 33 – pow. użytkowa 135 m²
Budowa

Dom dla większej rodziny. O czym pamiętać wybierając projekt?

Przy wyborze projektu domu dla większej rodziny istnieje wiele aspektów, które wymagają uwagi. Różnorodne potrzeby mieszkaniowe każdego członka rodziny sprawiają, że poszukiwania odpowiedniego projektu stają się wyzwaniem. W rezultacie, liczni inwestorzy decydują się częściej na budowę domu od podstaw, niż zakup gotowego budynku, czy mieszkania. Czy warto kierować się wybierając konkretny projekt domu? 

Dom przy Wiosennej 22 – pow. użytkowa 187.43 m²

Co powinno się znaleźć w idealnym projekcie? 

Kiedy rozważamy układ pomieszczeń, istotne jest, aby zrozumieć, kto dokładnie będzie zamieszkiwał w budynku. Aby zapewnić komfort życia rodzicom z wieloma dziećmi, konieczne jest zaplanowanie obszernej przestrzeni na strefę dzienną. Duża jadalnia i salon, umożliwiające umieszczenie większego stołu, czy sofy, co jest kluczowa dla komfortu domowników. Kuchnia również wymaga dodatkowej przestrzeni. W przypadku większych rodzin doskonale sprawdzi się spiżarnia zlokalizowana zaraz przy kuchni. Zmieścimy w niej tylko produkty używane do przygotowania posiłków, ale również zapasy, drobniejszy sprzęt agd i codzienne zakupy. Kuchnia nie będzie wtedy zagracona i łatwiej będzie w niej pracować. 

W strefie pobytu nocnego, odpowiednia liczba sypialni, dostosowana do liczby domowników, oraz co najmniej jedna łazienka na trzy osoby wydają się być niezbędne. Jeśli planujemy budować projekty domów z poddaszem to kwestia łazienek jest prostsza. Z reguły na każde piętro przypada jedna łazienka, a gdy wybierzemy projekt domu z sypialnią master bedroom, to dodatkowo będziemy mogli korzystać w prywatnej łazienki przypisanej do tej sypialni. W domach parterowych koniecznie trzeba wygospodarować dodatkową łazienkę, jeśli projekt przewiduje tylko jedną. W przypadku rodziny 5-6 osobowej absolutnym minimum jest natomiast łazienka i dodatkowa toaleta. 

Jeśli planujemy zamieszkanie razem z dziadkami w domu wielopokoleniowym, powinniśmy na etapie wyboru projektu zaplanować taką możliwość. Projekty domów obejmujące dwa niezależne mieszkania z osobnymi wejściami są rozsądnym rozwiązaniem, zapewniając intymność, a jednocześnie umożliwiając bliski kontakt z rodziną. Jeżeli nie możemy wybrać takiego domu, lub sytuacja z muszą nas do zamieszkania z dodatkowymi członkami rodziny nagle, warto zaaranżować dodatkowa przestrzeń na przykład odpowiednio adaptując przestrzeń garażu. Na 30 metrach kwadratowych bez trudu stworzymy przytulne mieszkanie z wszystkimi niezbędnymi do wygodnego życia szczegółami. 

Dom przy Bukowej 33 – pow. użytkowa 135 m²

Pokoje dla dzieci – dostosowane do wieku i rosnących potrzeb dziecka. 

Decyzja o tym, czy małe dzieci powinny mieć osobny pokój, zależy od indywidualnych preferencji i sytuacji rodzinnej. Wspólny pokój dla młodszych dzieci może być wygodnym rozwiązaniem, zachęcając do wspólnej zabawy. Natomiast starszym dzieciom własny pokój zapewnia większy komfort, pozwalając na cichą pracę, czytanie, a także nieograniczone przyjmowanie przyjaciół bez wpływu młodszego rodzeństwa oraz nadmiernej ingerencji w prywatność. Wraz z wiekiem rosną potrzeby dzieci, dlatego w obrębie domu mogą zdarzyć się przeprowadzki i „migracje”. Nie raz zdarza się tak, że wspomnianą już wcześniej przestrzeń garażu dorastający nastolatek pragnie zamienić na swoje pierwsze pół-samodzielne mieszkanie. Wybierając odpowiedni projekt domu umożliwimy mu takie właśnie rozwiązanie. 

Praktyczne rozwiązania na co dzień.

Organizacja życia codziennego w dużych rodzinach wymaga odpowiedniego planowania. Projekt domu powinien uwzględniać przestronne, zabudowane wnęki i szafy. Ważną rolę odgrywa również przedpokój. Powinien być odpowiednich rozmiarów, z wyznaczonym miejscem na okrycia wierzchnie oraz komodami na buty. Dla sprawnego funkcjonowania całej rodziny i odpowiedniego komfortu należy zadbać również o tę przestrzeń. Doskonale w przypadku dużej rodziny sprawdzi się osobna garderoba. Może służyć nie tylko do zachowania porządku codziennie używanych ubraniach. Sprawdzi się również jako dedykowane miejsce na  przechowywanie sezonowych ubrań i podręcznych sprzętów typu odkurzacz, czy deska do prasowania. Potrzebne jest również jedno pomieszczenie pełniące funkcje magazynowe. Jeśli nie parkujemy w garażu, z powodzeniem można go wykorzystać do tych celów. Jeżeli nie to mamy do wyboru kotłownię, lub strych, który musi być w tym wypadku łatwo dostępny. Zawsze jest potrzebne miejsce, gdzie przechowamy sprzęt sportowy, ozdoby choinkowe, czy inne sezonowo przydatne gadżety.

Dom przy Parkowej 3 – pow. użytkowa 181.05 m²

Projekt dopasowany w każdym calu – zmieniaj zgodnie z zapotrzebowaniem. 

Indywidualne dostosowanie projektu do potrzeb i stylu życia rodziny stanowi kluczowy element. W przypadku rodzin z zainteresowaniami muzycznymi można przewidzieć specjalne pomieszczenie do grania na instrumentach. Warto również dostosować pomieszczenia do pasji dzieci, takie jak siłownia, stół do ping ponga, czy pokój gamingowy. Ułatwienia dla małych dzieci, takie jak niżej zamontowane włączniki światła, czy wieszaki na ich wysokość, dodatkowo poprawią codzienne funkcjonowanie i poczucie niezależności.

Podsumowując, dom stanowi centrum codziennego życia, dlatego wybierając projekt, warto zastanowić się nad rzeczywistymi potrzebami i preferencjami rodziny. Dobrze dobrany projekt domu to gwarancja nie tylko sprawnej realizacji inwestycji, ale również zapowiedź komfortowego i bezpiecznego mieszkania w pełni przystosowanej do naszych potrzeb przestrzeni. 

 

—-

Artykuł sponsorowany

 

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. dorian says:

    Dom to moje marzenie….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *